YGS SINAVI NE ZAMAN AÇIKLANACAK ?

ÖSYM YGS sınav sonuçlarını ne zaman açıklayacak ? Öğrencileri merakla beklediği bu beklemenin de heyecan ve stres yarattığı dönemde merakla beklenen soruların cevapları çeşitli kaynaklardan alınan bilgiler ile sizinle paylaşmak istedik. Herkesin merak ettiği sorunun cevabı aşağıdaki satırlarda sizlere aktarılmıştır.

AÇIKLAMA TAHMİNİ SAAT : 00:00 / 09:00 / 12:00 / 15:00

YGS Sınavı ne zaman açıklanacak ?

ÖSYM YGS sınav sonuçları için artık heyecanlı saatler. Milyonlarca öğrencinin merakla beklediği YGS Sınav Sonuçları 2016 yarın açıklanacak. Ayrıca sınav sonuçları açıklanmadan YÖK, Program Atlası’na ‘YÖK Başarı Sırası Sihirbazı’nın eklendiğini duyurdu. YÖK Başarı Sırası Sihirbazı ile adaylar, hedefledikleri programa geçen sene yerleşenlerin 2015-YGS’de ortalama kaçıncı başarı sırasında yer aldıklarını görebilecek ve kendi durumlarını (başarı sıralarını) kıyaslayabilecekler. ÖSYM, YGS sınav sonuçlarını açıklar açıklamaz sonuçlar burada olacak.

2016 YGS sonuçları ne zaman açıklanacak? Üniversiteye geçişin ilk aşaması olan ve 2 milyondan fazla öğrencinin heyecanla beklediği Yükseköğretime Geçiş Sınavı (YGS) sonuçları yarın açıklanıyor. YGS sonuçları adaylara belge olarak gönderilmeyecek. Adaylar YGS sonuçlarını, T.C. kimlik numaraları ve şifreleri ile ÖSYM Sonuç Açıklama Sistemi üzerinden, SMS veya ÖSYM Mobil uygulaması ile öğrenebilecekler.

KAYNAK: MİLLİYET


YGS sonuçları yarın açıklanacak! ÖSYM 2 soruyu iptal etti

ÖSYM Başkanı Demir YGS’de 2 sorunun iptal edildiğini duyurdu. Milyonlarca öğrencini merakla beklediği YGS sonuçları ne zaman açıklanacak? sorusunun yanıtı belli oldu. Yükseköğretime Geçiş Sınavı (2016-YGS) sonuçları yarın açıklanması bekleniyor.

YGS SONUÇLARI YARIN AÇIKLANIYOR!

13 Mart 2016 Pazar günü YGS’ye giren öğrenciler merak içinde YGS sınav sonuçlarını bekliyor. ÖSYM’nin açıkladığı tarihe göre YGS sınav sonuçları 25 Mart’ta açıklanacak. YGS sınav sonuçlarına nereden ulaşacağınıza haberimizden görebilirsiniz.

8 yıllık örgün eğitim öğretim günümüzde artık şu şekilde işlenmektedir; ilk 5 yıl ilkokul ve son 3 yıl ortaokul olarak iki aşamalı olmuştur. Ortaokul daha çok liseye hazırlama adına bilgi düzeyine geçişi temsil etmektedir. İlk 5 yıl ise temel eğitim olan okuma yazma gibi eylemlerin çocuklarımıza öğretilmesi ve ders öğretilmesinden oluşmaktadır.

powerbank çekiliş

Ortaokuldan sonra liseye geçiş yapabilmek için bir sınava girmemiz gerekmektedir. Bu sınav geçtiğimiz yıllarda başka bir sistem ile değiştirilmiştir. Yeni sistemimizin ismi TEOG’dur. Yani Temel Öğretime Geçiş sınavıdır. Bu sınav sonucuna göre puanımızın ve uygun olduğumuz bir liseye yerleştiriliriz. Lise hayatımızda 4 yıl sürmektedir. Liseden mezun olmak için 4 yılı tamamlamamız gerekmektedir. Ve lise bizi üniversite sınavına hazırlama kapsamında aldığımız eğitimi vermektedir. Liseden mezun olduğumuz zaman bir sınava daha girmekteyiz. Bu sınav üniversite için girmiş olduğumuz ilk sınavdır. Ve sınav iki aşamada yapılmaktadır. YGS ve LYS olarak ikiye ayrılmış olan sınav düzeni şu şekildedir; ilk sınav ve genel sınav olan YGS sınavının baraj puanını geçtiğimizde ikinci sınav olan LYS’ye girmeye hak kazanmış olacağız. YGS yani açılımı ile Yükseköğretime Geçiş Sınavı ile bir üniversiteye gidebilmek mümkündür. Ancak bu üniversiteler genellikle 2 yıllık olup, daha çok meslek lisesi okumuş olan adaylar tarafından tercih edilmektedir.

KAYNAK: MİLLİYET


2 milyon gencin beklediği YGS yarın açıklanıyor

2 milyon 178 bin 563 adayın başvurduğu ve hatalı sorular iddiası tartışılan YGS sonuçları yarın açıklanıyor. 150 puan barajını aşanlar önlisans programlarını tercih edecek, 180 ve üzerinde puan alanlar ise LYS’lere girme hakkı kazanacak.

1214355_620x410

GAZETE HABERTÜRK

Üniversiteye geçişin ilk aşaması olan ve 2 milyondan fazla öğrencinin merakla beklediği Yükseköğretime Geçiş Sınavı (YGS) sonuçları yarın açıklanıyor. Adayların da uzmanların da geçmiş iki yılla kıyasladıklarında “Kolay” diye niteledikleri sınavla ilgili “hatalı” olduğu iddia edilen sorular vardı ancak bu sorulara ilişkin herhangi bir açıklama yapılmadı. Geçtiğimiz 13 Mart’ta yapılan YGS’ye 2 milyon 178 bin 563 aday başvurdu. Güvenlik gerekçesiyle Şırnak’ta sınav yapılamadı. Bu ilde sınava girecek 7 bin 593 öğrenci başka illerde YGS’ye katıldı.

YGS’de adaylara sonuç belgesi gönderilmeyecek. Adaylar YGS sonuçlarını, TC kimlik numaraları ve şifreleri ile ÖSYM’nin internet adresinden, SMS ve mobil uygulamalarından öğrenebilecek.

Sınav sonuçlarının 25 Mart Cuma günü, gün içerisinde açıklanması bekleniyor

Bu yıl YGS’nin ilk barajı olan ve geçenlerin önlisans ve açıköğretim programlarıyla özel yetenek sınavlarına girmelerini sağlayan 140 puan barajı 150’ye çıkarıldı.

KAYNAK: HABERTÜRK


13 Mart 2016 tarihinde uygulamaya alınan YGS Sonuçlarının 25 Mart 2016’da açıklanması bekleniyor.YGS Sınav sonuçları nereden öğrenilecek?

Adaylar YGS sınav sonuçlarını; T.C. Kimlik Numaraları ve şifreleri ile(https://sonuc.osym.gov.tr) adresinden sonuçlarını öğrenebilirler.Ayrıca adaylar;2016 YGS Sonuçları Sayısal Bilgilerine ÖSYM’nin (http://www.osym.gov.tr/) internet adresinden erişebileceklerdir.

 

 

YGS 2016 Soru ve Cevapları Ne Zaman Açıklanır?

2016-YGS’de sorulan soruların (160 soru) alanlar gözetilerek rastgele seçilen % 20’si (32 soru) sınavın tamamlanmasından hemen sonra tüm telif hakları bedelsiz devredilerek tüm adayların ve ilgililerin erişimine ÖSYM’nin (http://www.osym.gov.tr/) İnternet sitesinden açılacaktır. Soruların geri kalan % 80’i de sınav sonuçlarının açıklanmasından hemen sonra, 10 gün süreyle, ÖSYM’nin Aday İşlemleri Sistemi (https://ais.osym.gov.tr/) üzerinden adayların TC kimlik Numaraları ve kişisel şifreleri ile adayların cevap kağıdı görüntüsü, cevap anahtarı ile birlikte adayların kişisel bilgi edinme amaçlı erişimine açılacaktır. Bu sorulara ait telif hakları bedelli ya da bedelsiz olarak hiç bir kişi veya kuruluşa devredilmeyecek ve bu soruların kişisel ya da toplu her türden paylaşımı (basımı, yayımı, dağıtımı) yasak olacak, paylaşanlar hakkında 5846 sayılı Kanun kapsamında yasal işlem başlatılacaktır. 2016-YGS soruları hakkında yapılacak uygulama hakkında ise kamuoyu daha sonra bilgilendirilecektir.

KAYNAK: ÖSYM2016

Twitter      Facebook

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>