TAŞIMA VE DOLAŞIM SİSTEMLERİ

Taşıma ve Dolaşım Sistemleri
Hücreler, hayatsal olaylarını devam ettirebilmek için besin, oksijen v.b. maddelere ihtiyaç duyarlar. Çok hücreli organizmalarda gerekli olan maddelerin, tüm hücrelere ulaştırılması taşıma ve dolaşım sistemleri tarafından gerçekleştirilir. Ayrıca hücrelerde metabolizma sonucu meydana gelen karbondioksit ve azotlu artıklar gibi artık maddelerin vücut dışına atılacağı organlara iletilmesinde de taşıma ve dolaşım sistemi görev yapar. Dolaşım sistemleri vücut sıcaklığının düzenli şekilde dağılmasında, mikroplara karşı bağışıklığın sağlanmasında ve hormonal düzenlemede de etkilidir.

Bir Hücrelilerde Taşıma
Bir hücreli organizmalarda taşıma sistemi yoktur. Hücrenin gerek duyduğu besin ve oksijen gibi maddelerin alınması hücre yüzeyinden zar yardımıyla yapılır. Hücre içine alınan maddelerin hücre sitoplazmasındaki hareketi ve taşınması, çeşitli sitoplazma hareketleri ve difüzyonla gerçekleşir. Hücre içinde ayrıca endoplazmik retikulum organalleri madde taşınmasına yardımcı olurlar. Oluşan artık ürünler de yine hücre yüzeyinden osmoz, difüzyon, aktif taşıma ve ekzositoz gibi çeşitli şekillerde uzaklaştırılır. Böylece çok hücrelilerde olduğu gibi hücrenin canlılığının devamı için gerekli olan dengeli bir iç ortam (homeostasi) sağlanmış olur.

KAYNAK: Fem Yayınları Konu Anlatım Ders Kitabı (Syf: 201)

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>