Sözcükte Anlam

Sözcükte Anlam

Yüzyıllardan beri bu topraklar üzerindeki insanlar birbirleriyle dil sayesinde anlaşmışlar ve gelecek kuşaklara -bizlere- duygu ve düşüncelerini dil ile aktarmışlardır. Mesela destan metinleri yazılı olmayan eserlerdir. Fakat günümüze kadar gelebilmiştir. Bu kültür mirasının aktarılmasında en büyük pay dildir.
Dilin temelini sözcükler oluşturur. İnsanoğlu yaşamın gerektirdiği, zorunlu kıldığı iletişimi gerçekleştirebilmek için sözcükler kullanır. Anlam bilgisi çalışmalarımızda bu temel birimin yani sözcüğün özellikleri açıklanacaktır.
Sözcüklerin kazandığı anlamları anlayamadan ve kavramadan cümlelerin veya paragrafların anlatmak istediklerini anlayamayız.
Yaşamla devamlı alışveriş içinde olan dil, yaşamdaki her türlü gelişme ve değişmeden de etkilenir. Ortaya çıkan yeni varlıkları, kavramları, durumları karşılamak için her dil kendine özgü yöntemler geliştirilmiştir.
Dilimizde yeni kavramları, varlıkları karşılamanın bir yolu da mevcut sözcüklere yeni anlamlar yüklemektir. Kol sözcüğü ilk olarak insan uvzu olarak kullanım alanına çıkmıştır.Daha sonra yeni yeni icatlarla beraber aynı sözcük başka başka varlıklara verilerek sözcüklere yeni anlamlar yüklenmiştir.
Zaman içinde sözcüklerin kullanım alanları genişler ve ilk anlamlarının yanında yeni anlamlar kazandıkları görülür.
İşte sözcüklerin anlam genişlemesi yoluyla kazandıkları yeni anlamlara çok anlamlılık denir.

Kaynak: Okyanus yayınları

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>