SOLUNUM SİSTEMLERİ

Solunum Sistemleri
Bütün canlılar, canlılık olaylarını devam ettirebilmek için gerekli enerjiyi organik besinleri parçalayarak karşılarlar. Hücrelerde gerçekleşen bu kimyasal reaksiyonlara hücre solunumu denir. Bazı canlılar hücre solunumunu oksijen kullanmadan yaparken, canlıların büyük bir kısmı solunumlarını oksijen yardımıyla gerçekleştirirler. Oksijenli solunum yapan bu canlıların yaşadığı ortamdan oksijen alması, solunum sonucu oluşan karbondioksitin de vücut dışına atılması gerekir. Bu olaya soluk alıp verme denir. Soluk alıp vermede kullanılan organlar da solunum sistemiyle oluştururlar.
Canlıların solunum organlarını kullanarak, yaşadığı ortamla vücudu arasında yaptığı gaz (oksijen – karbondioksit) değişimine dış solunum denir. Vücuda alınan gazların vücut sıvıları ile doku hücreleri arasındaki değişimine ise iç solunum adı verilir.

 BİR HÜCRELİLERDE SOLUNUM
Bir hücreli canlıların bir kısmı hücre solunumlarında oksijen kullanmayıp oksijensiz solunum yaparlar. Oksijenli solunum yapan bir hücreliler, dış ortamla doğrudan temas halinde olduklarından gaz alış verişini hücre yüzeyinden difüzyonla yaparlar.

                   Bir_hucrelilerde_solunum
     Bir hücrelilerde hücre zar yüzeyinden gaz değişimi yapılır.

Suyun oksijen tutma kapasitesi havaya göre daha az olduğu için vücut çerçevesindeki suyun sürekli olarak değiştirilmesi gerekir. Bu nedenle canlının sil ya da kamçılarla yaptıkları hareketler vücut hareketini sağladığı gibi gaz değişimine de yardımcı olur.

 

Kaynak: Fem Yayınları Konu Anlatım Kitabı (Syf: 271)

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>