Sınavdan bir gün önce yapılması gerekenler

Saat 22:00 22:30 saatleri arası yatın.

Sınavdan bir gün önce yapılması gerekenler


Hafif bir kahvaltı edin:
Sağlık bir hayatın da yapı taşı sayılan sağlıklı kahvaltı, sınava girmeden önce dikkat edilmesi gereken en önemli noktalardan bir tanesi. Beyaz peynir, salatalık, domates, tam buğday ekmeği gibi midenizi yormayacak yiyecekler tüketmeye dikkat edin. Böylece vücudunuza ekstra bir yük yüklemekten kaçınmış olursunuz, Hem de sınavı rahat şekilde geçirmiş olursunuz.

Çalışmayı bırakın: Uzmanlar tarafından yıllardır söylenen ancak doğru olan bir öneridir. Panik halinde çalışmaya devam etmek aklınızdakilerin de karışmasına neden olabilir yani bildiklerinizi unutabilirsiniz. Bu yüzden sınavdan bir gün öncesini kendinize ayırın. Rahat olun Arkadaşlarınız ile toplanıp sohbet edin.

Temiz havada yürüyüş yapın: Güzel müzikler dinleyerek yapacağınız yürüyüş zihninizdeki yoğunluğun atılmasına, rahatlamanıza yardım olacaktır. Böylece kendinizi daha iyi hissedebilir, özgüveninize destek olabilir ve sınavı kazanma motivasyonunuzu yükseltebilirsiniz.

Dışarıda yemek yemeyin: Belki de sınavdan önce kendinize vakit ayırmak istediniz ve dışarıda yemek yediniz. Hem de çok iyi bildiğiniz bir restorana gittiniz. Gitmeyin. Evde annenizin yaptığı yemeği tercih. Yılların çalışmasını çok absürd bir şekilde zehirlenme gibi ciddi bir konuya kurban etmek istemezsiniz.

Öğle ve akşam yemeğini hafif yapın: Dışarı çıkmama konusunda anlaştıysak öğle ve akşam yemeklerinizin de evde dahi olsa hafif olmasına dikkat edin. Kızartma türü yiyeceklerden uzak durun. Onların yerine fırınlanmış yemekleri tercih edin. Böylece daha hafif bir mideyle güne daha kolay başlayabilirsiniz. Ne demişler sağlam kafa sağlam vücutta bulunur.

Ara öğünlerde kuru meyve tüketin: Sağlıklı bir hayatı tek bir güne sığdırmak imkansızdır fakat siz yine de en iyisi o günü gayet sağlıklı geçirin. Ara öğünleri atlamayın ve bu öğünlerde kuru meyve tüketin. Hem gözünüz doyacak, hem de tatlı ihtiyacınız karşılanmış olacaktır.

Kıyafetlerinizi hazır edin: Tabii ki ertesi gün yani sınav günü giyeceğiniz kıyafetleri hazır edin. Bu kıyafetler dar, sıkı ve hareket kabiliyetini azaltıcı kıyafetler olmasın. Kadınlar için örneğin rahat bir tayt ve üzerine giyebilecekleri sweatshirt ya da tunik, erkekler için de rahat bir kot pantolon ve sweatshirt uygun olacaktır. Aynı zamanda hava koşullarına da dikkat edin. Yaz günü gibi hissettiren bir günde sweatshirt yerine tişörtü tercih edin.

Duş alıp rahatlayın: Gün sonunda hem stresle baş edebilmeniz hem de vücuden rahatlamanız için duş alın. Su ne çok sıcak ne de çok soğuk olsun. Duşta keyifle yıkanın ve hatta güzel kokulu sabunlarla kendinizi şımartmayı unutmayın. O kadar çok çalıştınız, bunu hak ettiniz.
Rahatlamak en çok sizin hakkınız.

Sınav gününde yapılması gerekenler


Hafif bir kahvaltı edin:
Sınavdan bir önceki günde olduğu gibi sınav günü de daha hafif bir kahvaltıyı tercih edin. Böylece mideniz hafif bir şekilde sınava girmiş olursunuz. Aynı zamanda tuvalete gitme ihtiyacınız da ortadan kalkmış olur.

Çok fazla su içmeyin: Sınav sırasında su içebileceğinizi hatırlayın. Sınava girmeden önce çok fazla su içtiğinizde hem tuvalete gitme ihtiyacı duyarsınız hem de zaten heyecanlandığınız için normal olarak gelen tuvaletinize tuz biber ekmemiş olursunuz.

Şeker yerine kuru meyve tüketin: Şimdiye kadar hep sınavdan önce şeker yenmesi gerektiğini duyduk. Ancak yiyeceğiniz çikolata ya da şekerler yerine hem vitamin bazında size destek verecek hem de içindeki doğal şekerlerle şeker seviyenizi normal bir oranda tutacak kuru meyveleri tercih edin.

Kafein almayın: Kafeinin her bünye üzerindeki etkisi farklıdır ancak genel olarak sahip olduğu özellik, yani uyarıcı etkisi, kafeini o günlük pas geçmeniz için yeterlidir. Kahve uyarıcı etkisiyle kalp ritminde değişiklikler yapar. Zaten heyecanlı olduğunuz bir dönemde kahvenin de uyarıcı etkisi sizi yorabilir. Aynı zamanda tansiyon düşüklüğü ya da yüksekliği gibi önemli konular da söz konusu olabilir.

Asitli içeceklerden uzak durun: Midenizin yanmasına neden olabilecek ve sizi gereksiz bir şekilde rahatsız edebilecek asitli içeceklerden sınava girmeden önce uzak durun.

Eşyalarınızı ailenizde ya da evde bırakın: Bildiğiniz gibi sınav salonlarına üzerinizdeki araba anahtarı, cüzdan gibi eşyalarla giremiyorsunuz. Bu nedenle ÖSYM ve diğer kurumlar tarafından belirlenen kurallar çerçevesinde kalmak adına istenmeyen eşyaları ya ailenizde ya da evde bırakın.

Evden çıkmadan önce son kontrollerinizi yapın: Kimliğiniz, sınav giriş belgeniz gibi önemli eşyaların yanınızda olduğundan emin olun. Son dakika golü yaşamamak için ince bir hassasiyetle kontrollerinizi gerçekleştirin. Ancak sınav öncesi paniğini ikinci plana atın. Panik anında önemli bir detayı atlayabilirsiniz.

Tüm kutlamaları sınavdan sonra ve sonuçlar açıklanınca yapın: Biliyoruz ki sınav dönemi oldukça stresli bir dönem ve stres atmak için sınav öncesi birazcık “dağıtmak” isteyebilirsiniz. Dağıtmayın. Tüm kutlamaları ve enerjinizi sınav sonrasına saklayın.

Şimdiden sınava girecek tüm öğrencilere başarılar diliyoruz.

Bol şanslar!

Kaynak:www.muallimce.net

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>