SALGI DOKU

Salgı Doku

Salgı dokusunun hücreleri canlı, bol sitoplazmalı, büyük çekirdekli ve küçük kofulludur. Bu hücreler, bitki için özel bileşimlere sahip salgı maddelerini meydana getirirler. Salgı yapan hücreler tek tek veya gruplar halinde bitkinin çeşitli dokuları arasında bulunabilir. Salgı maddeleri bitkinin metabolizmasında kulanılmaz.
Salgı doku, oluşturduğu özel salgılarını hücreler arası boşluğu veya bitkinin dışına salgılar. Salgı maddeleri hücre içinde depo ediliyorsa buna hücre içi salgılar denir. Bu tip salgılar, ancak hücrenin parçalanması halinde dışarı atılabilir. Örneğin, portakalın kabuğunda bulunan eterik yağlar, kabuk sıkıştırılırsa basıncın etkisiyle hücreler patlar ve salgı dışarı çıkar. Defnede tek hücreli, sütleğende ise bir kaç hücrenin dallanarak boru şeklini aldığı iç salgı boruları meydana gelir.
Salgı maddeleri hücre çeperlerinden dışarı atılırsa bu tip salgılara hücre dışı salgılar denir. Hücrelerden dışarı atılan salgı maddeleri cep ve kanal şeklinde boşluklara toplanır. Böcekçil bitkilerde sindirim enzimleri reçine ve bal özü gibi maddeler hücre dışı salgılardır.

Salgı dokusunun görevleri;

♦ Çiçekli bitkilerde tozlaşmaya yardımcı olmak için böcekleri çeken bal özü (nektar) ve kokulu maddeler salgılanır.

♦Isırgan otu korunmak amacıyla yakıcı maddeler salgılar.

♦ Çam gibi iğne yapraklı bitkiler çürümeyi engelleyen ve zararlı hayvanlardan koruyan reçine ve tanen gibi maddeler salgılar.

♦ Böcekçil bitkiler yakalanan böcekleri sindiren sindirim enzimleri salgılar.

♦ Kauçuk, sütleğen ve haşhaş gibi bitkiler bitkinin yaralanan kısımlarını onarmak için çeşitli salgılar üretir.

Kaynak: Fem Yayınları

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>