Özel Üniversitelere Kayıt olurken dikkat edilmesi gerekenler

Özel Üniversitelere Kayıt olurken dikkat edilmesi gerekenler

Birçok Aday 2 yıllık Üniversite bitirdikten sonra Eğitimini 4 yıla çıkarıp Eğitim ve Öğretim hayatını 4 yıllık mezun olarak bitirmek ister. Bunun için birçoğumuz DGS sınavına girerek Eğitimimizi 4 yıla çıkarmak için belirli puanlar aldık. Birçoğumuzun beklediği, birçoğumuzun ise umduğu puanları alamayıp gözünü Özel Üniversitelere çevirdiğini gördük.

Malum Devlet okullarının Kontenjan azlığı birçoğumuzu özel okullarda okumaya yöneltti. Özel okullar da eskiden çok iyi olanaklar, kolaylıklar sunduğu adaylarına puan sınırlaması getirip ücretlerini de bi tık yukarı çıkardı. Puanları yüksek olan adaylara her ne kadar burs imkanı sunmuş olsa da adayların derslerden kalması halinde ders başına aldığı ücretler çoğu kişinin başlarını ağrıtmakta ve kayıt olacak kişileri korkutmaktadır.

Peki Özel Üniversitelere kayıt olurken nelere dikkat edilmelidir ?

1- Öncellikle okulunuz ile ev arasındaki mesafe yakın mı ? Uzak ise o Okuldan uzak durmanız size fayda saylayacaktır. Giderim ne olacak sanki diye düşündüğünüz mesafe bir gün artık size bitmeyen yol gibi gelecek okula bitkin isteksiz bir halde gideceksiniz. Bu da Eğitim hayatınıza negatif yönde etki gösterecektir.
2- Okul ile Burslarınız hakkında tam bilgi alınız, Derslerin birinden kaldığınızda bursunuzun kesilip kesilmeyeceğini sorun.
3- Eğitim hayatınızın tam olarak kaç yılda biteceğini sorun.
4- Mezun olduğunuz okuldan aldığınız Ders Transkriptini Özel okulun dersleriyle karşılaştırıp Eğitim hayatınızın ne kadara mâl olacağını sorun.
5- Hazırlık sınıfı olup olmadığını sorun. Var ise bunun ücrete etki edip etmeyeceği hakkında bilgi alın.
6- Malum Özel okul, Hem çalışıp hem okumayı düşünüyorsanız, Devamsızlık yapmanız durumunda sorun yaşayıp yaşamayacağınızı sorun.
7- Mezun olmanız durumunda Okulunuzun size ne gibi iş fırsatları sunacak bunları araştırın, sorun.
8- Okulun Marka değeri hakkında araştırmalar yapın. Sonuçta yüklü miktarda para veriyosunuz. Bunu bir Diploma için vermemeniz gerekiyor. Öyle olduğunu düşünüyorum :)
9- Eğitim yönünden nasıl, Sınıfları, Laboratuvarı, Görsel Eğitim Sınıflarını araştırın gerekirse yerine gidip ziyaret edin.

Bunları sorup olumlu cevaplar alırsanız, şimdiden hayırlı olsun. Unutmayın bir işin Ustası olmak için sadece o işin okulunu bitirmek yetmez ! Okurken Mesleğiniz olacak işte çalışırsanız daha sağlam adımlar ile yolunuza devam etmiş olursunuz..

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>