OMURGALI HAYVANLARDA SİNİR SİSTEMİ

Omurgalı Hayvanlarda Sinir Sistemi
En karmaşık sinir sistemi omurgalı hayvanlarda bulunur. Omurgalılardaki sinir sistemi genel olarak birbirine çok benzer. Ancak balıklardan memelilere doğru sinir sistemi karmaşıklaşır. Sinir sistemi,  omurgalıların tamamında merkezi ve çevresel sinir sistemi olmak üzere iki kısımda incelenir.
Merkezi sinir sisteminin bir bölümü olan beyin, balıklarda yarım küreler şeklinde ayrılmamıştır. Kurbağalar dahil diğer omurgalılarda beyin, iki yarım küreye ayrılmış olarak görülür.

omurgalilarda_beyin_yapilari
             Omurgalılarda beyin yapıları

Memelilerin beyinlerinde bulunan kıvrımların sayısı diğer omurgalılardan daha fazladır. Koku alma duyusu omurgalı canlılarda memelilere doğru gidildikçe azalır. Koklama lobunun beyne oranı balıklarda en büyüktür. Omurgalılardaki beyinciğin büyüklüğü kas faaliyetleriyle doğru orantılı olarak değişir. Beyincik kuş ve balıklarda büyük, sürüngenlerde ise küçüktür.

Kaynak: Fem Yayınları

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>