MANTARLARDA VE BİTKİLERDE SİNDİRİM

Mantarlarda ve Bitkilerde Sindirim
Mantarlarda ve bitkilerde özelleşmiş sindirim organları yoktur. Mantarların bir kısmı organik artıkların üzerinde çürükçül olarak yaşarlar, bir kısmı ise bitkilerde veya hayvanlarda parazit olarak beslenirler. Likenler gibi ortak yaşam gösteren mantar grupları da vardır.

Bitkiler fotosentezle ürettiği organik besinlerin fazlasını depo organlarında biriktirirler. Gerek duyulduğunda depolanan besinler hücre içinde sindirilir ve kullanılır. Bitkilerden sadece böcekçil bitkilerde hücre dışı sindirim görülür. Azot bakımından fakir topraklarda yaşayan bu bitkiler azot ihtiyaçlarını, sindirdikleri böceklerden aminoasit halinde karşılarlar.

Bocekcil_bitki

Bu tür bitkilerde böcek yakalamak için bitki türüne göre değişebilen organlar bulunur. Yakalanan böcek daha sonra salgılanan enzimlerle hücre dışında sindirilir.

Böcekçil bitkinin heterotrof beslenmesinde sırasıyla olaylar gerçekleşir.
1. Bitkinin nasti hareketi ile böcekleri yakalaması
2. Yakalanan böcek üzerine sindirim enzimlerinin salgılanması
3. Böceğin protein kısımlarının sindirilmesi
4. Sindirim sonucu oluşan aminoasitlerin difüzyon veya aktif taşıma ile hücre içine alınması
5. Aminoasitlerin hücrelerde kullanılması

Kaynak: Fem Yayınları Biyoloji Konu Anlatım Kitabı ( Syf:160, 161)

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>