Kanallı, Kanalsız, Karma Salgı Bezi, Duyu Epiteli

Kanallı Salgı Bezi
Salgılarını bir kanalla vücut dışına veya vücut içi boşluklarına salgıladıkları için kanallı veya ekzokrin (dış salgı) bez denir. Tükürük, gözyaşı, ter, süt, mide ve bağırsakta enzim üreten bezler açık salgı bezleridir. Bu bezler şekillerine göre de gruplara ayrılır. Deride bulunan ter bezleri basit tüp, mide ve uterusta bulunanlar bileşik tüp, insan derisinde bulunan yağ bezleri basit  ampul, tükürük bezleri ve süt bezleri bileşik ampul şeklindedir.

Kanalsız Salgı Bezi
Salgılarını doğrudan kana verirler. Bu bezlere endokrin (iç salgı) bez de denir. Kana, hormon adı verilen maddeleri salgılarlar. Hipofiz, tiroid ve böbrek üstü bezi endokrin bezlere örnektir.

Karma Salgı Bezi
Bazı bölümlerinden dış salgı, bazı bölümlerinden ise iç salgı üreten bezlerdir. Örneğin, pankreas bir bölümünden kanal ile sindirim boşluğuna sindirim enzimlerini salgılar. Diğer bölümünden de kan şekerini ayarlayan ve doğrudan kana verilen hormonları (insülin ve glukagon) salgılar. Eşeysel bezler de (testis ve ovaryum) karma bezlerdir.

Duyu Epiteli
Duyu organlarında bulunan epitel dokudur. Çevreden gelen çeşitli uyarıları alabilen özel hücrelerden oluşur. Örneğin, burunda kokuyu alan koku epiteli ve dilde tat almayı sağlayan tat epiteli, duyu epiteli olarak görev yapar. Duyu epiteli hücrelerinin yenilenme yeteneği yoktur.

Kaynak : Fem Yayınları

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>