HALKLA İLİŞKİLERDE KULLANILAN ORTAMLAR,ARAÇLAR VE YÖNTEMLER 4. ÜNİTE ÖZETİ

HALKLA İLİŞKİLERDE KULLANILAN ORTAMLAR,ARAÇLAR VE YÖNTEMLER

İÇ HALKLA İLİŞKİLERDE ORTAM VE ARAÇLAR
Tedarikçiler ve kuruluşun farklı boyutlarda iş ilişkisi olan kesimlerin kurumla ilgili gelişmelerden haberdar edilmeleri, memnuniyetsizliklerinin belirlenmesi, çeşitli ortamlarda yöneticilerle bir araya gelerek; iş yaşamı dışında sosyal ilişkilerin güçlendirilmesi, iç halkla ilişkilerin amaçları içinde yer alır.

İÇ HALKLA İLİŞKİLERDE KULLANILAN ORTAM VE ARAÇLAR

1.TOPLANTILAR: Çalışanların sorularını veya sorunlarını yöneticilere doğrudan iletme şansı buldukları iç halkla ilişkiler ortamıdır.
2.ÇALIŞANLAR VE AİLELERİNE YÖNELİK ETKİNLİKLER: Geziler, piknik, kurumda uzun süredir çalışanlara plaket verilmesi, emekliliği hak edenler için veda partileri ve belirli bir başarıya ulaşmada katkı sağlayanların ödüllendirildiği törenler..
3.KURULUŞ YAYINLARI
4.KURUM GAZETESİ VE DERGİSİ
5.KİTAP
6.MEKTUP
7.BROŞÜR
8.DUYURU PANOSU VE AFİŞ
9.İNTERNET TEMELLİ ARAÇLAR: İntranet, extranet, sosyal medya

İNTRANET:
Kuruluşa özel, sadece çalışanların yararlanabildiği bir internet ağıdır

EXTRANET:
Çeşitli önlemler ve parolalar sayesinde, kuruluşun iletişim ağına dışarıdan güvenli erişim sağlar.Sosyal paylaşım ağları; facebook, twitter

DIŞ HALKLA İLİŞKİLERDE ORTAM VE ARAÇLAR
Kuruluşlar hedef kitlelerine ve paydaşlarına uluşarak, karşılıklı anlayış sağlamayı amaçlarlar. Halkla ilişkiler bu yönetim sürecinin önemli bir ayağını oluşturur. Kurumun dış çevresini hedefleyen halkla ilişkiler faaliyetlerinin gerçekleştirebileceği pek çok ortam ve araç söz konusudur bunlar;
1. Organizasyon faaliyetleri
2. Toplantı
3. Sergi
4. Fuar; belli bir konu veya sektörle ilgili olarak düzenlenen ve pek çok firmanın katılarak, marka ve ürün tanıttıkları geniş kapsamlı organizasyonlardır.
5. Festival
6. Yarışma
7. Tören

KİTLE İLETİŞİM ARAÇLARI: Milyonlarca kişiye aynı anda ulaşma imkânı sağlar. KuruluĢlar,halkla ilişkiler temalı mesajlarını geniş kitlelere ulaştırmak için medyadan yararlanmak zorundadır. Medya kurumları da yayınlarını sürdürülebilir kılmak adına bilgi ve haber ihtiyacı duyarlar. Her iki tarafın ihtiyacının karşılanması ancak etkin bir işbirliği ve karşılıklı anlayışla sağlanabilir.
GAZETE VE DERGİLER: Yani basın kuruluşları, dış halkla ilişkiler açısından son derece önemli araçlardır. Milyonlarca insana ulaşan bu yayınlar; kitleleri etkilemek, olumlu imaj ve karşılıklı anlayış sağlamak için halkla ilişkiler mesleği için vazgeçilmezdir.

BASIN BÜLTENİ HAZIRLARKEN DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER
*** İlk paragraf tüm bülteni özetler nitelikte olmalıdır.
*** 5N1K kuralına sıkı sıkıya bağlı kalmadır.
*** Edebi bir dilden kaçınmalıdır.
*** Kuruluşla ilgili tek bir haberi içermelidir.
*** Tarafsız bir haber metninin özelliklerini yansıtmalıdır.
*** Bültenin kim tarafından yollandığının ilk bakışta anlaşılır olması gerekir.
*** Halkla ilişkiler uzmanının adı, telefon faks numarası e posta eklenmelidir. Bültenin başlığı olmalıdır.
*** Bülten yazarken Türkçeye ve dil yazım kurallarına özen gösterilmelidir.
*** Basın bülteninde tarih yer almalıdır.
*** Basın bülteninin ne zaman medyaya gönderileceği son derece önemlidir.

TELEVİZYON: Türkiyede en çok takip edilen kitle iletişim aracıdır. Halkla ilişkiler uzmanları, basılı medyada olduğu gibi, televizyon kanalları için de bültenler hazırlar. Basın bülteninden farklı olarak, televizyon kanallarına gönderilen materyal görsel-işitsel malzemelerdir.

RADYO: Eskiye oranla etkisini kaybetmeye başlayan bir kitle iletişim aracıdır.

SİNEMA: Doğrudan bir halkla ilişkiler aracı olarak görülmemelidir. İletişim aracı değildir. Kuruluşlar doğrudan bir sinema filminin gerçekleşmesine katkıda bulunabilecekleri gibi; sinema festivalleri, senaryo veya kısa film yarışmaları, öğrenci projeleri gibi etkinliklere de sponsor olabilirler.

İNTERNET: Günümüzün en önemli kitle iletişim aracıdır.İnternet temelli pek çok araç kuruluşların halkla ilişkiler çalışmalarında kullanılabilir bunlar; web sitesi, elektronik posta, blog, sanal haber bültenleri ve elektronik dergilerdir.

Kaynak: NorFuLL Paylaşım Mekanı|www.norfulpaylasim.com

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>