GÖZ KUSURLARI

GÖZ KUSURLARI
Renk körlüğünden başka, çevresel veya kalıtsal etkilerle ortaya çıkan çeşitli göz kusurları da vardır.

a) Miyopluk
Göz ekseninin normalden fazla uzaması ya da göz merceğinin normalden şişkin olmasıyla ortaya çıkar. Miyop olan insanlar yakını normal gördükleri halde uzağı iyi göremezler. Çünkü görüntü sarı beneğin ön tarafında oluşur. Net görüntünün oluşması için kalın kenarlı mercek kullanılarak görüntünün sarı beneğe düşmesi sağlanır.

miyopluk
 Miyop göz kusurunda görüntünün önde oluşması

b) Hipermetropluk
Göz ekseninin normalden kısa olması ya da göz merceğinin normalden ince olmasıyla ortaya çıkar. Hipermetrop insanlar uzağı normal gördükleri halde yakını iyi göremezler. Çünkü görüntü sarı beneğin arka tarafında oluşur. Net görüntünün oluşması için ince kenarlı mercek kullanılır ve görüntü sarı beneğe çekilir.

c) Astigmatizm
Saydam tabaka (kornea) veya merceğin pürüzlü olması sonucu ışınlar çok fazla kırılır ve görüntü sarı beneğe dağınık olarak düşer. Böyle bir durumda bakılan cisim bulanık görülür. Kişiler görüntüyü net görebilmek için çaba harcarlar. Bu da baş ağrısına neden olur. Sıkıştırılmış özel mercekler (silindirik mercek) kullanılarak net görüntü sağlanır.

d) Presbitlik
Yaşlılığa bağlı olarak göz merceğinin esnekliğini kaybetmesi şeklinde ortaya çıkan göz kusurudur. Bu durumda gözün uyum sağlama yeteneği zayıflar. Bu kişiler 40 cm den yakını göremezler. Görüntü retinanın arkasında oluşur. İnce kenarlı mercek kullanılarak düzeltilir.

e) Katarakt
Göz merceğinin kireçlenmesi durumunda ortaya çıkar. İlerlemiş durumlarda donuklaşan mercek çıkarılıp yerine büyük numaralı ince kenarlı mercek takılarak normal görme sağlanır.

f) Şaşılık
Göz yuvarlağını hareket ettiren kasların normalden daha uzun ya da kısa olması durumunda ortaya çıkar. Ameliyatla düzeltilebilir.

g) Göz tansiyonu
Gözde bulunan ön oda ve arka odadaki sıvıların yaptığı basıncın artması göz tansiyonunu oluşturur.

Kaynak: Fem Yayınları

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>