Dokular

  DOKULAR
Bir hücreli canlılarda beslenme, solunum, boşaltım ve üreme gibi hayatsal olaylar tek bir hücre tarafından gerçekleştirilir. Bu işlemlerin gerçekleştirilebilmesi için hücre sitoplazmasında organel denilen yapı birimleri bulunmaktadır.
Doku nedir? sorusuna cevabımız şu şekilde olabilir; Bitki ve hayvanlardaki hayatsal olayları gerçekleştiren özelleşmiş hücre topluluklarına doku denir. Bir bitki yada hayvanın vücudunu meydana getiren dokular birbirineden farklı özellikler gösterebilir. Her doku farklı fonksiyonları yapmak üzere özelleşmiştir. Özelleşme hücrelerin daha etkin biçimde işlev yapmasını sağlar. Bu bakımdan organizmayı oluşturan dokulardan bir kısmının zarar görmesi canlıda anormalliklere ve hatta ölüme bile neden olabilir.
Her doku çeşidi; karakteristik büyüklük, şekil ve düzene sahip hücre topluluklarından oluşur. Dokular, canlı hücrelerin yanında, ölü hücreleri ve hücresel olmayan yapıları da bulundururlar.
Dokuları oluşturan hücrelerin her biri beslenme, solunum ve protein sentezi gibi canlılık için gerekli temel işlevleri bağımsız olarak yaparlar.
Dokular, bitkisel ve hayvansal dokular olmak üzere iki ana bölümde incelenir.

Kaynak: Fem yayınları

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>