DGS Hakkında Merak Edilenler

DGS Hakkında Merak Edilenler

Dikey Geçiş Sınavı (DGS) hakkında merak edilenleri galerinin devamında bulabilirsiniz. DGS sınavına girecek olan adayların DGS sınavı hakkında merak edilenleri buradan bulabilirler…

DGS Hakkında Merak Edilenler

1)X yılında dikey geçiş sınavı ile bir lisans programında yerleştim şayet bu yıl sınava girsem aldığım puanım kırılır mı? Puan kırılma olayı yerleştiğiniz yılın bir sonraki yılı için geçerlidir. Mesela 2013 yılında dgs ile bir lisans programına yerleştiniz ve 2014 yılında tekrar sınava girmek istiyorsunuz,bu durumda öbp’niz 0.6 yerine 0.45 ile çarpılıp puanınıza eklenecektir. Daha önceki senelerde bir lisans programına yerleşmişseniz şayet puanınız kırılmaz, mesela 2011 yılında sınava girmişseniz 2014 yılı sınavı için puanınız kırılmaz.

2) Dikey Geçiş Sınavı’nda tavan ve taban puan var mıdır? Dikey Geçiş Sınavı’nda puanlar nasıl hesaplanır? DGS’de taban ve tavan puan kavramları yoktur, sahip olduğunuz puanınızı her yıl net ortalamalarına göre değişen alan taban puanı,sayısal ve sözel netleriniz (tekrar her sene değişen net puanıyla çarpılarak) ve öbp’niz meydana gelir.

3)X isimli bölümüne girmek için ne kadar net yapmam gerekir? Herhangi bir lisans programına yerleşmenizi etkileyen çok fazla etken mevcuttur,örneğin istediğiniz bölümü tercih edecek ne kadar kişi var,o senenin ortalama netleri nedir,açılan yeni kontenjanlar veya o yıl kapanmış olan kontenjanlar vs. Böyle bir durumda X bölümüne girmek için yeterli neti önceden bilmek mümkün değildir yalnızca önceki sene istediğiniz bölüme kaç netle girildiği veya daha önceki yılların(son 4 yıla bakılabilir) standart sapmalarını göz önünde tutarak ortalama olarak kaç netle girildiğine bakarak bir tahminde bulunabilirsiniz.

4)Okul birincisi olarak bana ek puan gelecek mi? Hayır okul biricisi de olsanız ek puan gelmeyecek,2011 senesine kadar(2011 dahil) okul birincilerine tam puan yani okuldan 80 puan gelirdi ancak 2012 yılından itibaren öbp sistemine geçildi,kısaca bu diploma derecenizin okul puanına doğrudan etki etmesi demek.

5) DGS’de okul birincileri için ayrı kontenjan söz konusu mu? Hayır DGS’de böyle bir kontejyan uygulaması yok.

6)DGS’nin tarihi ve başvuru tarihleri ne zaman? Bunları nereden öğrenebilirim? Başvuru tarihleri genelde Mayıs sonu ve Haziran başı gibi tarihlerde yapılır,sınav tarihi ise Temmuz ayında gerçekleştirilir. Tarihler ise ösym’nin kendi sitesinden güncel olarak yayınlanır oradan takip edebilirsiniz.

7)Önlisans bölümüm X, hangi lisans programlarına geçiş yapabileceğim konusundan nereden bilgi alabilirim? Güncel kılavuz yayımlanmışsa şayet o kılavuzdan öğrenebilirsiniz,daha yayımlanmamış ise bir önceki kılavuzun TABLO-3 bölümüne bakarak bilgi alabilirsiniz.

8)Açıköğretime dikey geçiş yaptım yeniden sınava girip örgün okuyabilir miyim? Evet, sınava girip bir örgün lisans programına yerleştiğiniz takdirde örgün okuyabilirsiniz,isterseniz bunu açıköğretimle de birlikte götürebilirsiniz.

9)Şuan lisans okuyorum, uzaktan eğitimle lisansı aynı zamanda okuyabilir miyim? Hayır,lisans ile birlikte uzaktan eğitim programlarını ve açıköğretimin kontenjanlı bölümlerini aynı zamanda okuyamazsınız.

10)Dikey Geçiş Sınavı ile bir lisans programına yerleştiğim taktirde kaçıncı sınıftan başlarım? Bunu önceden söylemek zor, üniversitelerin paket ders muafiyeti veya krediniz ve ders içeriğiyle alakalı muaf etme politikaları var bunun yanında ygs-lys öğrencileri gibi hazırlıktan başlatan üniversitelerde mevcut. Bu konuda kazanan arkadaşları referans alarak üniversiteler hakkında bilgi elde edebilirsiniz.

DGS hakkında merak ettiğiniz bütün konuları bu gönderinin altına yorum yaparak da sorabilirsiniz.

Kaynak: http://www.egitman.com/

One thought on “DGS Hakkında Merak Edilenler

  1. cocuk gelisimi onlisans ogrencilerinin donem birinciligi ile gecisi kolay olur mu? Dgs puani yeterli olmasa bile. bu konu hakkında bilgi verirseniz sevinirim. simdiden tesekkur ederim.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>