DESTEK DOKU

Destek Doku
 Bitkilerin yapılarını koruyabilmeleri ve dış etkilere karşı dayanıklı olmaları destek doku ile sağlanır. Otsu bitkiler ile odunsu bitkilerin büyüme bölgeleri ve yaprakların destekliği turgor basıncı ve selüloz çeper ile sağlanır. Odunsu bitkilerde ise desteklik ayrıca özet yapılır destek dokularla sağlanır.
Destek doku, pek doku(kollenkima) ve sert doku (sklerankima) olmak üzere ikiye ayrılır.
a) Pek Doku (Kollenkima)
Hücreleri canlı, bol sitoplazmalı ve bazıları kloroplastlıdır. Bitkilerin genç ve büyüyen kısımlarında, bazı otsu bitkilerin gövdelerinde, yapraklarında, meyve ve çiçek saplarında bulunur. Hücrelerin çeperleri, çeperin dayanıklılığını artıran pektin maddesi birikmesiyle kalınlaşır. Kalınlaşma çeperin köşelerinde olursa köşe kollenkiması, çeperin her tarafında olursa levha kollenkiması adını alır.
b) Sert Doku (Sklerankima)
Çeperleri kalınlaşmış olan ölü hücrelerden oluşmuştur. Hücrelerin sitoplazma ve çekirdekleri kaybolmuştur. Hücre çeperi üzerine lignin maddesi birikerek hücre çeperi kalınlaştırılır. Bu sayede dokunun sağlamlığı artırılır.
Keten ve kenevir gibi bitkilerde lifler (sklerankima lifleri) halinde bulunurken armut ve ayva gibi meyvelerde yuvarlak ve köşeli taş hücreleri şeklinde bulunurlar. Ayrıca fındık, ceviz, badem ve fıstık gibi bitkilerin tohum kabuklarında da taş hücreleri vardır.

KAYNAK: Fem Yayınları

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>