BİTKİLERDE SOLUNUM

BİTKİLERDE SOLUNUM
Bitkiler de diğer canlılar gibi metabolizmaları için gerekli olan enerjiyi oksijenli solunumla karşılarlar. Bitkilerde klorofil taşıyan hücreler fotosentezi sadece ışıklı ortamlarda yaparken canlı olan bütün hücreler her zaman oksijenli solunum yaparak enerji üretirler.
Bitkiler; oksijenli solunum, fotosentez ve terleme olaylarındaki gaz değişimlerini özelleşmiş yapıları sayesinde gerçekleştirirler. Bunlar stoma (gözenek) ve lentisel (kovucuk) lerdir. Ayrıca kök hücreleri toprak boşluklarındaki havadan oksijen ve karbondioksit değişimi yaparlar.

Stoma ve lentisellerle alınan oksijen, komşu hücrelere geçerek gerekli bölgelere difüzyonla iletilir. Stoma ve lentisellerin yapı ve özellikleri daha önce taşıma ve dolaşım sisteminde anlatılmıştı. Bitkilerde ayrıca iletim borularında taşınan sıvıda da çözünmüş olarak oksijen ve karbondioksit bulunur.

Kaynak: Fem Yayınları Konu Anlatım Kitabı (Syf: 271)

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>