BİTKİLERDE BOŞALTIM

II.Bitkilerde Boşaltım
Bitkilerde bir boşaltım organı ya da boşaltım sistemi yoktur. Boşaltım maddeleri çeşitli şekillerde vücuttan uzaklaşır. Su bitkilerinde  boşaltım maddeleri difüzyon ve osmoz olaylarıyla vücut yüzeyinden doğrudan atılır. Karada yaşayan bitkilerde ise metabolizma artıklarının boşaltımı farklı şekillerde gerçekleşir.

A. Gazların Boşaltımı
Bitkilerde solunum ve fotosentez olaylarının devamı için gerekli olan oksijen ve karbondioksit değişimleri gözenekler ve lentiseller yardımıyla gerçekleşir.

B. Suyun Boşaltımı
Bitkilerde suyun boşaltımı terleme ve damlama olarak iki farklı yolla gerçekleşir.

1. Terleme
Fazla suyun su buharı halinde gözenekler ve lentisellerden atılması olayıdır. Terleme, vücut sıcaklığının sabit tutulmasına yardımcı olduğu gibi topraktan yeni su ve minerallerin alınıp taşınmasında da görev yapar.
Terleme olayı, havanın neme doymamış olduğu durumlarda gerçekleşir. Bitkilerde genel olarak geceye oranla gündüz saatlerinde daha fazla terleme yapılır.

2. Damlama
Sabah saatlerinde olduğu gibi atmosfer havasının neme doymuş olduğu zamanlarda terleme güçleşir. Böyle zamanlarda vücut sıcaklığının sabit tutulabilmesi amacıyla su, yaprak kenarlarındaki hidatod denilen yapılardan sıvı olarak boşaltılmaktadır. Bu olaya damlama (gutasyon) adı verilir.
Damlama olayında su ile birlikte tuzlar ve bazı inorganik maddeler de vücuttan uzaklaşır.

                 images
              Damlama ile su ve minerallerin fazlası atılır.

C. Katı Artıkların Boşaltımı
Katı artıkların boşaltımı yaprak dökülmesi ve kökler yardımıyla gerçekleşir.

1. Yaprak Dökülmesi
Bitki hücrelerinde metabolizma sonucu açığa çıkan bazı zehirli ve zararlı artıklar kalsiyum gibi bazı inorganik moleküllerle birleştirilerek suda çözünmeyen kristaller halinde yaprak hücrelerinin kofullarında biriktirilir (Kalsiyum oksalat kristalleri gibi), Yaprakların dökülmesiyle bu artık maddeler de vücuttan uzaklaştırılmış olur.
Tabiatta yaprak dökmeyen bitki yoktur. Ancak bitkilerin yaprak dökme süreleri ve nedenleri farklılık gösterebilir. Çok yıllık bitkilerin büyük çoğunluğu mevsime bağlı olarak sonbahardan itibaren yaprak dökerler. Bazı bitki türleri ise mevsime bağlı olmaksızın sıcaklık, ışık alma süresi ve toprağın su miktarında yapraklarını dökerler. Bitkiler genel olarak her yıl yaprak dökmekle beraber yapraklarını birkaç yılda bir döken bitki türleri de vardır.

2. Kökler
Bazı bitki türlerinde inorganik ya da organik artıklar depolanmayıp kökler yardımıyla doğrudan toprağa atılabilmektedir.

Kaynak: Fem Yayınları (Syf: 305, 306 )

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>