BİLGİSAYAR DONANIM – Çıkış (Output) Araçları

Çıkış (Output) Araçları

a. Ekran
Video Display Unite olarak da adlandırılan ekran, bilgisayarın en genel bileşenlerinden biridir. Ekran, bilgisayardan gelen sinyalleri görüntülere dönüştüren ve ekran kartı ile beraber çalışan donanım birimidir. Görünüş olarak televizyona benzemektedir. Bilgisayarın gerçekleştirdiği tüm işlemlerin görüntülenmesini sağlar.
Ekranlar çalışma sistemlerine ve boyutlarına göre çeşitlere ayrılır.
Çalışma sistemlerine göre ekranlar şunlardır:
a. CRT (Cathode Ray Tube) Ekranlar,
b. LCD (Liquid Cyristal Display) Ekranlar,
c. Gas Plasma Ekranlar.
Boyutlarına göre ekranlar 14”, 15”, 17”, 19”, 21” ve 24” olarak sınıflandırılır.

b. Yazıcı
Yazıcılar, bilgisayar ortamında üretilen şekil, grafik ve yazıların kağıda aktarılmasını sağlayan araçlardır. Yazıcılarda bu işlemi gerçekleştiren mikroişlemci ve bilgi depolamasını sağlayan bir tampon bellek bulunur.
Yazıcıların çözünürlüğü dpi ile belirtilir. Bu ifade ”dots per inch”in kısaltmasıdır ve inç başına düşen nokta sayısını verir. Sayının büyüklüğü yazıcının düşük, orta ve yüksek performanslı olduğunu belirtir. Yazıcılar kâğıda bir dizi nokta yazarak baskı yapar. Noktalar ne kadar küçük olursa ve birim alandaki nokta sayısı ne kadar çok olursa görüntü kalitesi o kadar yüksek olur.
Yazıcılar bilgileri kâğıda aktarırken kullandıkları teknolojiye göre çeşitli adlar altında sınıflandırılır. Nokta vuruşlu yazıcılar, bilgisayardan gönderilen bilgileri, üzerinde karakter ve diğer özel işaretlerin kabartmaları olan ve sağa sola hareket edebilen bir yazıcı kafası ile nokta nokta basan yazıcılardır. Mürekkep püskürtmeli yazıcılar, bilgisayardan gelen bilgileri, kartuşları içinde bulunan özel mürekkeplerini kâğıda sayfa sayfa aktaran yazıcılardır. Bu tür yazıcılar, diğer yazıcılara göre daha hızlı ve sessiz çalışır.

c.Çizici (Plotter)
Resim ve grafiklerin hassas bir şekilde çizilmesi için kullanılan aygıtlara çizici denir. Özellikle mühendislik ve mimarlıkta ayrıntılı planlar ve karmaşık tasarımlar için kullanılan çiziciler, bilgisayarlara seri porttan bağlanır. Çiziciler, kağıdın üzerine şekilleri çizmek için bir kalem kullanır. Bu kalem çeşitli renklerde olabilir. Çiziciler ayrıca yazıcılardan çok daha büyük boyutlardaki kağıtlara baskı yapabilir. Standart bir çizici kâğıdının boyutları, 21.59 x 27.94 cm ile 91.44 x 121.92 cm arasındadır. Çiziciler daha çok CAD (Computer Aided Design / Bilgisayar Destekli Tasarım) yazılımları tarafından desteklenmektedir.
Çiziciler iki çeşittir:
Drum Çizici: Çizim sırasında kâğıt da kalem gibi hareket eder. Drum çizici modelleri, daha büyük kağıtlarla çalışmaya imkân verir.
Flatbed Çizici: Bu çizicilerde kâğıt sabittir. Kâğıdın sabit tutulduğu modellerde, çizimler daha hassas ve kesindir.

d. Hoparlör
Hoparlör, bilgisayardaki çoklu ortam (multimedya) cihazlarından biridir. Ses kartına yapılan bağlantısı ile bilgisayardan kaliteli ses çıkışını sağlar. Hoparlör günümüzde ses kartlarının ve ses işleme teknolojilerinin gelişmesiyle daha da önem kazanmıştır. Büyüklükleri, görünümleri, ses güçleri, üzerinde amfi ve woofer bulundurmaları gibi değişik seçeneklere sahiptirler.

e. Konuşma Sentezleyici (Speed Synthesizer)
Kişisel bilgisayarlarla kullanılan sentezleyiciler metni konuşmaya dönüştürücü (text-to-speech) sistemlerdir. Bu sistemler bir dilin bütün ses bilgilerini ve dil bilgisi kurallarını kapsayacak şekilde programlanır. Bu sentezleyicilerin sözcükleri doğru telaffuz etmesine imkân tanır. Bazı özel ad ve bileşik sözcükler sıra dışı harf kombinasyonlarından oluştukları için bir sorun çıkarabilir.
Sentezleyici; bilgisayar içine yerleştirilen bir kart, bilgisayara kablo ile bağlanan bir kutu ya da bilgisayar üzerinde kurulu ses kartlarıyla birlikte çalışan bir yazılım olabilir. Sentetik konuşma, sentezleyici bağlı olarak mekanik ya da insan sesine yakın bir kalitede olabilir. Konuşma programı bilgisayar hafızasına yüklenir.

Komutlar sentezleyiciye;
♦ Farklı klavye tuş kombinasyonlarına basarak,
♦ Ayrı bir klavyedeki tuşlar kullanılarak,
♦ Bilgisayar ekranında değişme meydana geldiğinde otomatik olarak aktarılır.

KAYNAK: Özne Yayınları

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>