BİLGİSAYAR DEPOLAMA – HAFIZA ÇEŞİTLERİ

a. Rastgele Erişim Belleği (RAM)
Bilgisayarda merkezî işlemciden sonra sistem performansını etkileyen en önemli donanım birimi RAM (Random Access Memory)’dir. Bilgisayarın açılmasından kapatılmasına kadar tüm programların çalıştığı geçici bellek olarak tanımlanır. Çalışma belleği veya ana bellek olarak da adlandırılır. Çalışmakta olan tüm programların kullandığı verilerin yalnızca gerekli olanlarının geçici olarak saklandığı bellektir. Bilgilerin uzun süreli saklanması bu bellek türünde mümkün değildir. Elektrik kesildiğinde veya bilgisayar kapatıldığında üzerindeki tüm bilgiler silinir.

b. Salt okunur Bellek (ROM)
ROM, bilgisayarın çalışması için gerekli olan temel komutların depolandığı yerdir. Sadece okunabilir bellektir. Enerji kesintilerinden etkilenmeyen bellek devrelerine sahiptir. Bilgisayarlarda BIOS isimli (Basic Input Output System) programlar üretici firma tarafından bu devreler üzerine kaydedilmiştir. Bu program içindeki komutlar, RAM içinde ve dışında veri taşıması, manyetik medyalar üzerinde verilerin kalıcı olarak depolanması, bilgilerin ekran üzerinde gösterilmesi, klavyeden girilen komutların yorumlanması gibi işlemleri içerir.ROM aynı zamanda, bilgisayar açıldığı zaman, bilgisayarın düzgün bir şekilde çalışıp çalışmadığını tespit etmek için birtakım testler yerine getirir.

KAYNAK: ÖZNE YAYINLARI

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>