BİLGİSAYAR DEPOLAMA – BİLGİSAYAR PERFORMANSI

Bilgisayar Performansı
a. CPU Hızı

Bir bilgisayarın performansını belirleyen en önemli eleman merkezi işlem birimi (CPU) dir. Bilgisayarın tüm etkilerini kontrol eder. İşlemcilerin işlemleri gerçekleştirmedeki hızı, aynı zamanda bilgisayarın hızı olarak da ifade edilir. İşlemcilerin hız ölçüsü birimi MHz (Megahertz) dir. Teknolojik gelişmeye paralel olarak bilgisayarların hızları da artmaktadır. Günümüzden yaklaşık 30 yıl önce 2 MHz hız ile çalışan işlemciler bulunurken bugün 3.600 MHz (3,6 GHz) hızlı işlemciler ile çalışılmaktadır.

b. RAM Bellek Büyüklüğü
Ram bellekler, üzerinde işletim sisteminin, programların ve verilerin saklanabildiği ortamlardır. Bu veriler CPU’nun ihtiyacına göre eklenir ya da çıkarılır. Bu birimlerin kapasitesinin büyüklüğü CPU’yu rahatlatacak, dolaylı olarak bilgisayarın hızını etkileyecektir. RAM bellek ne kadar büyük olursa aynı anda daha rahat çalışılabilecek uygulama sayısı da o kadar fazla olur. Örneğin 256 MB kapasiteye sahip RAM ile 1024 MB kapasiteye sahip RAM bellek arasında hissedilir çalışma hızı farkı bulunmaktadır.

c. Sabit Disk (Hard Disk) Hız ve Kapasitesi
Sabit disk, döner bir mil üzerine sıralanmış, metal yahut plastikten yapılma, üzeri manyetik bir tabakayla kaplı plakalar ile bunların alt ve üst kısımlarında tozdan yalıtılmış bölmeye yerleşen okuma kafalarından oluşur. Sabit disklerin yüzeyleri yönlendirilebilir manyetik materyallerle kaplıdır.
Sabit disklerin performansları ile ilgili olarak kullanılan kavramlar şunlardır;
Motor Hızı(rpm): Sabit diskin devir/dakika cinsinden dönüş hızını ifade eder. IDE arabirim kullanan disklerde 5400 ve 7200 devir hızlar günümüzde daha yaygındır. Bilgisayarda okuma yazma performansının yüksek olması isteniyorsa motor hızı büyük sabit disk tercih edilmelidir. Piyasada 10 bin ya da 15 bin devirli sabit disklere de rastlamak mümkündür. Yalnız bu sabit diskler çok pahalıdır.
Erişim Süresi (ms): Verinin disk üzerindeki yerinin ne kadar sürede bulunabildiğini ifade eder. Bu sürenin düşük olması tercih edilir.
 Tampon Bellek Kapasitesi (KB): Sabit disk ile merkezi işlem birimi arasındaki geçiş noktası olarak tanımlanabilen tampon belleğin kapasitesi de performans için önemlidir. İşlemci, sabit diskten belli bir veriyi istediğinde, bu veri önce sabit diskin tampon belleğine yazılır ve işlemciye buradan ulaşılır. Bu sayede veri akış hızı yükselmiş olur. Günümüzde sabit disklerde 2 MB’tan 8MB’a kadar farklı tampon bellek büyüklüklerine rastlanır. Buradaki rakamın büyük olması tercih edilir.
Dahili Transfer Hızı (Mbit/sn): Genel kriterlere göre, bir diskin Ultra ATA/66 standardına uyması için dahili aktarım hızının 200 Mb/sn’nin üstünde olması gerekir. Aktarım hızı ne kadar yüksekse disk o kadar hızlı demektir.
Günümüzde birçok arabirim ve veriyolu sisteminde, paralelden seri çalışma prensibine doğru geçiş yaşanmaktadır. Paralel arabirim ile saniyede 133 MB veri aktarım hızına ulaşılmaktadır. Bu hıza yalnızca kısa mesafelerde ulaşabilen paralel arabirimler mesafenin artmasıyla aktarım hızını da düşürmektedir. Bunun en önemli nedeni, veriyi oluşturan bitlerin farklı hızlara sahip olmaları ve dolayısıyla hedefe de erken ya da geç ulaşmalarıdır. Seri teknolojisinde ise bitler arasında bir hız farkı söz konusu değildir. Böylece gecikmeler ortadan kalkmaktadır. Bu teknolojiye SATA (Seri ATA) teknolojisi denir.
SATA teknolojisinin bir başka avantajı da kanal sayısının azlığı ile birlikte kablonun çok daha ince, güç ihtiyacının da düşük olmasıdır. SATA kablosu 8 mm genişliğinde kablolarla yetinir, fakat paralel veri kablosu 51mm genişliğindedir. Bunun sonucu olarak bilgisayar kasasının içinde daha etkili hava sirkülasyonu sağlanabilir ve kasa içi sıcaklık değerleri aşağıya çekilebilir. Günümüzde SATA teknolojisi ile saniyede 150 MB veri aktarım hızı planlanmaktadır. Gelecekteki hedef ise bu teknoloji ile 300 MB, 600 MB veri aktarım hızına ulaşmaktadır.

KAYNAK: ÖZNE YAYINLARI

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>