BEZ (SALGI) EPİTELİ

2. Bez (Salgı) Epiteli
Bez epiteli özel kimyasal maddeler üreten hücrelerden oluşur. Bez epitelini oluşturan hücreler kandan gerekli maddeleri alarak salgı maddelerini üretirler. Salgıların bir kısmı organizma içinde kullanılırken bir kısmı da vücut dışına salgılanır. Bez epiteli, bir hücreli ve çok hücreli olmak üzere ikiye ayrılır.

 a) Bir Hücreli Bezler
Genellikle silindirik epitel hücrelerinden oluşur. Bunlar diğer silindirik hücrelerin arasına dağılmış olarak bulunurlar. Bir hücreli bezler salgılarını kan dışına verirler. Omurgalıların sindirim kanalı ve solunum organlarında bulunan goblet hücreleri bir hücreli bez yapısındadır. Goblet hücreleri kaygan yapıda olan mukus sıvısını salgılar. Mukus, soluk borusunda toz gibi parçacıkların tutulmasını sağlar ve mide duvarının HCI ve enzimlerden zarar görmesini engeller. Ayrıca bağırsaklardaki besinlerin hareketini kolaylaştırır. Mukus, toprak solucanı ve kurbağa derisine nemlilik ve kayganlık sağlar.

b) Çok Hücreli Bezler
Birden fazla aynı yapı ve işleve sahip hücrelerin bir araya gelmesiyle oluşur. Epitel hücrelerinin bazıları deride bulunan ter bezleri gbi basit tüp, midedeki gibi bileşik tüp şeklinde çöküntüler meydana getirerek bez oluşturmuşlardır. Deride basit veya bileşik yapıda ampul benzeri (asinöz) ter bezleri de bulunmaktadır. Çok hücreli bezler, salgılarını salgıladıkları yere veya salgılama şekline göre kanalsız (endokrin), kanallı (enzokrin) ve karma salgı bezleri olmak üzere üç bölümde incelenir.

Kaynak: Fem Yayınları

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>