BÖLÜNMEZ (SÜREKLİ) DOKU

Bölünmez Doku 
Birincil veya ikinci meristem doku hücrelerinin gelişme ve farklılaşmasıyla meydana gelirler. Bölünmez dokuları meydana getiren hücreler, bölünme özelliklerini kaybetmiştir. Bölünme özelliğini kaybeden bu hücreler yaşlandıkça büyür, kofulları çoğalır veya büyür, sitoplazmaları azalır, hücre çeperleri kalınlaşır ve çekirdekleri hücrenin kenarına itilir. Hücre çeperinin kalınlaşması, yapısında selülozdan başka lignin (odun özü) ve süberin (mantar özü) gibi maddelerin birikmesiyle gerçekleşir. Bölünmez doku hücrelerinin metabolizmaları yavaştır. Dokuyu oluşturan hücreler arasında boşluklar meydana gelir. Bazı bölünmez dokular gerektiğinde tekrar bölünme özelliği kazanırlar. Örneğin, ağaç gövdesindeki uyku halinde olan tomurcuklar, dalları kesilince bölünür dokuya dönüşüp yeni dallar oluşturabilir.
Bölünmez dokular, yapı ve görevlerine göre parankima, koruyucu, iletim, destek ve salgı dokusu olmak üzere beş gruba ayrılır.

Kaynak: Fem Yayınları

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>