AÖF Kayıt Yenileme Nasıl Yapılır?

AÖF Kayıt Yenileme Nasıl Yapılır?

Açık Öğretim Fakültesi Kayıt yenileme 22 Şubat 2016’da başlayıp 4 Mart 2016 Tarihinde sona erecektir.

Ders ekle – sil işlemi üç aşamadan oluşmaktadır.
1. Aşama: https://aof.anadolu.edu.tr adresinin Ders Ekle – Sil Otomasyonu bölümüne TCKN ve şifrenizle giriş yapmanız gerekecektir.
2. Aşama: Ders ekle – sil işlemi yaparak alacağınız ve bıraktığınız dersleri belirleyeceksiniz.
3. Aşama: Yaptığınız ders ekle – sil işlemini onaylamanız istenecektir.Yaptığınız ders ekle – sil işlemini onaylamadığınız taktirde, ders ekle – sil işleminiz geçersiz sayılacaktır. Bu durumda Fakülte tarafından atanana dersleri kabul etmiş sayılırsınız. Birden fazla ders ekle – sil işlemi yapan öğrencilerin, en son onayladığı ders ekle – sil işlemi geçerli olacaktır ve banka ödeme bilgileri buna göre oluşacaktır.


Kayıt yenileme için yapmanız gereken ödemeleri VakıfBank aracılığıyla aşağıdaki yöntemlerden biriyle gerçekleştirebilirsiniz:
Kredi Kartı/Banka Kartı ile Online Ödeme
♦ Şubeden Ödeme
♦ İnternet Bankacılığından Ödeme
♦ ATM’den Ödeme (Kartla/Kartsız)
♦ Telefon Bankacılığı ile Ödeme


Kayıt yenileme tarihleri içinde kayıt yenileme işleminizin gerçekleşip gerçekleşmediğini www.anadolu.edu.tr/acikogretim adresinin ”Öğrenci Girişi” bölümüne TCKN ve şifrenizle giriş yaparak ya da http://aof.anadolu.edu.tr  adresinin ”Ders Ekle – Sil Otomasyonu” bölümünden mutlaka kontrol ediniz.
Varsa ders kitaplarınızı kayıt yenileme tarihleri içerisinde veya bahar dönemi ara sınavına kadar AÖF bürolarından alabilirsiniz.

Ders Ekle – Sil Kuralları
2015-2016 öğretim yılında yeni kayıt yaptıran öğrenciler bahar döneminde ders ekle-sil işlemi yapamazlar ancak 2016-2017 yılında yapabilirler.
2015-2016 öğretim yılından önce kayıt yaptırmış olan öğrenciler Fakülte tarafından atanan dersleri eksiltebilir veya ders ekleyebilirler.
Ders ekle-sil işlemi bir üst dönemin derslerinden başlayarak yapılır. Ancak öğrenciler tekrar ettiği dersleri eksiltemezler.
Ders ekle-sil işlemi kayıt yenileme döneminde, o dönem için yapılır sonradan itiraz edilemez. Öğrenciler sorumlu oldukları derslerin tamamından başarılı olmadan mezun olamayacaklarından, eksilttikleri dersleri dersin açıldığı ilgili dönemde almak zorundadırlar.
Ders silindiğinde o dersten sorumlu olunmayacağı anlamına gelmez.
Kayıt yenileme tarihleri içinde bankaya ödeme yapmadığınız sürece ders ekle-sil işlemi yapabilirsiniz. Bankaya ödeme yapacağınız ödeme tutarları alacağınız derslerin kendisine göre belirlenmektedir.
Ders ekle-sil işlemi sonucunda alınan derslerin toplam kredisi ve banka ödeme bilgileri değişeceğinden, bankaya ödeme yaptıktan sonra ders ekle-sil işlemi yapılması mümkün değildir.
Kayıt yenileme tarihleri içerisinde kayıt yenileme bedelini bankaya ödeyen, ancak tekrar ders ekleme isteyen öğrenciler 3-4 Mart 2016 tarihinde 45 AKTS krediyi geçmeyecek şekilde http://aof.anadolu.edu.tr adresinin Mazeretli Ders Ekleme İşlemleri bağlantısından ders ekle işlemi yapabilirler.
Fakülte tarafından 30 AKTS krediyi geçmeyecek şekilde ders ataması ders kodu sırasında yapılmıştır. Öğrenciler 30 AKTS kredilik dersin üzerinde isterlerse 45 AKTS krediyi geçmeyecek şekilde bulunduğu dönem veya üst dönemden ders ekleyebilirler.
Fakülte tarafından yapılan ders ataması sonucu atanmayan dersi kalan ve bu dersleri alması halinde mezun olabilecek durumdaki öğrenciler 45 AKTS krediye kadar ders ekleyebilirler. Bu durumda olan öğrencilerin ders ekle-sil ekranına girerek ders durumlarını kontrol etmeleri yararlarına olacaktır.
Lisans programlarında 1. yarıyılın tüm derslerinden başarılı olamayan öğrenciler 5 ve 7. yarıyıllardan 2. yarıyılın tüm derslerinden başarılı olamayan öğrenciler 6 ve 8. yarıyıllardan; 3. yarıyılın tüm derslerinden başarılı olamayan öğrenciler 7. yarıyıldan; 4. yarıyılın tüm derslerinden başarılı olamayan öğrenciler 8. yarıyıldan ders alamaz.

Kaynak: aof.anadolu.edu.tr

Twitter        Facebook

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>