3.KEMİK DOKU

Kemik Doku
Omurgalı canlıların iskeletini oluşturan kemikler, kemik dokudan yapılmıştır. Kemik doku, embriyo döneminden itibaren kıkırdak dokuda mineral maddelerin birikmesiyle oluşmaya başlar. Kemik dokusu, canlı kemik hücreleri ile bu hücrelerin salgıladığı ara maddeden oluşmuştur. Kemük dokusu hücresine osteosit denir. Bu hücreler tarafından salgılanan ara maddenin protein yapıdaki osein oluşturur. Ayrıca ara madde içinde inorganik maddelerden kalsiyum fosfat, magnezyum fosfat, kalsiyum karbonat, kalsiyum florür ve potasyum gibi moleküller de bulunur. İnorganik maddeler kemik dokuya sertlik kazandırır. Yaş ilerledikçe inorganik maddelerin kemikteki oranı yükselir. Bu durum kemiklerin sertliğini ve kırılganlığını artırır. Organik maddeler kemiğe esneklik ve dayanıklılık verir. Ara maddenin sağlıklı bir insanda 2/3 ünü inorganik tuzlar oluşturur. Su oranının en düşük olduğu doku (%25) kemik dokudur. Kemik dokunun bir kısmı temel bağ dokudan, bir kısmı da kıkırdak dokudan farklılaşarak oluşur.
Kemik doku, sert kemik doku ve süngerimsi kemik doku olmak üzere ikiye ayrılır.

a) Sert Kemik Doku
Bütün kemik çeşitlerinin dış yüzeyi ile uzun kemiklerin gövdelerinde bulunur. Kemik hücreleri sitoplazmik uzantılarıyla birbirlerine bağlamışlar ve iç içe daireler halinde sıralanmışlardır. Sert kemik dokunun içinde kan damarları ve sinirlerin bulunduğu boyuna uzanan kanallarına havers kanalları denir. Bu kanalları birbirine bağlayan yatay kanallara ise wolkman kanalları denir. Hücreler sitoplazmik uzantılarıyla havers kanalındaki damarlardan gerekli oksijen ve besin maddelerini alırken artık maddeleri de aynı şekilde uzaklaştırırlar.

b) Süngerimsi Kemik Doku
Uzun kemiklerin baş kısımlarıyla kısa ve yassı kemiklerin içinde bulunur. Sünger gibi gözenekli bir yapıya sahiptir. Gözeneklerde bulunan kırmızı kemik iliğinde alyuvarlar ve bazı akyuvar çeşitleri üretilir.
Bütün kemiklerin dış yüzeyini periost (kemik zarı) denilen canlı bir zar örter. Periost, kemiklerin beslenmesinde, onarımında ve kalınlaşmasında görev yapar. Uzun kemiklerin baş bölgesinde kıkırdak yapılı büyüme plağı bulunur. Genç insanlarda bu bölgedeki hücreler bölünerek kemiklerin boyca büyümesini sağlar. Bu hücreler, büyümesini tamamlamış insanlarda kemikleştikten sonra bölünme özelliğini kaybeder.

Kemik dokunun görevleri;
* Vücuda şekil, desteklik ve direnç kazandırır.
* Kas ve eklemlerle birlikte organizmanın hareketini sağlar.
* Kalp, akciğer, kemik iliği ve beyin gibi bazı iç organları korur.
* Kan hücrelerinin yapımında görev yapar.
* Vücut için gerekli bazı minarelleri depo eder.

Kaynak: Fem Yayınları

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>