2. KIKIRDAK DOKU

Kıkırdak Doku
Bir veya birkaç hücrenin kapsül içinde bir araya gelmeleri ve bunların salgılarıyla oluşan ara maddeden yapılmıştır. Kıkırdak doku içinde kılcal kan damarları bulunmaz. Madde alış verişleri bağ dokudan difüzyonla olur. Kıkırdak doku hücrelerine kondrosit, ara maddesine de kondrin denir. Ara maddenin özelliğine ve hücre sayısına göre kıkırdak doku, hiyalin kıkırdak ve lifli kıkırdak olmak üzere üçe ayrılır.

A) Hiyalin Kıkırdak
Hücreler arası madde şeffaf ve homojen renktedir. Omurgalı canlıların tamamının embriyoları ile kıkırdaklı balıkların erginlerinde iskeletin yapısını oluşturur. Hiyalin kıkırdak, ergin memelilerde soluk borusu, kaburga uçları, uzun kemiklerin başları ve burunda da bulunur.

B) Elastik Kıkırdak
Hücreler arası maddesinde elastik lifler bulunur. Lifler, hücreleri birbirinden ayırmıştır. Memelilerin kulak kepçesi, dış kulak yolu ve östaki borusu elastik kıkırdaktan yapılmıştır.

C) Lifli (Fibröz) Kıkırdak
Hücreler arası maddesinde çok miktarda kollajen lif bulundurur. Kıkırdak hücresi sayısı azdır. Uzun kemiklerin eklem yerlerinde, omurgalar arasındaki disklerde ve gözün sert tabakasında bulunur.

Kaynak: Fem Yayınları

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>