1.TEMEL BAĞ DOKU

BAĞ VE DESTEK DOKU

Temel Bağ Doku
Temel bağ doku, canlı hücreler, ara madde ve liflerden oluşmuştur. Hücreler arası maddesi çok fazladır. Organları bir arada tutar ve onlara desteklik sağlar. Kan damarı içermeyen dokuların beslenmesini sağlar. Embriyo dönemindeki bağ dokusu hücreleri, uzantılarından dolayı yıldız şeklindedir. Bu hücreler farklılaşarak diğer bağ doku hücrelerini oluştururlar.
Bağ dokuda farklı hücre tipleri bulunur. Bağ dokusunun esas hücresine fibroblast adı verilir. Fibroblastlar bağ dokunun liflerini oluştururlar. Bu hücreler daha sonra fibrosit denilen hücrelere dönüşürler. Bağ dokusunun diğer hücreleri makrofajlar ve mast hücreleridir. Makrofajlar amip gibi yalancı ayaklarla yabancı cisimleri ve bakterileri yakalayarak fagosite ederler. Mast hücreleri ise kanın damar içinde pıhtılaşmasını engelleyen heparin ile kılcal kan damarlarının geçirgenliğini artıran histamini üreterek kana verir. Bağ dokuda ayrıca deriye rengini veren melanin renk maddelerini üreten melanosit hücreleri de bulunur.
Bağ dokuda bulunan lifler protein yapıda olup hücreleri bir arada tutarlar. Ağsı, kollajen ve elastik lifler olmak üzere üç farklı yapıda lif bulunur. Ağsı lifler, doku ve organları sararak onlara desteklik sağlar. Kollojen lifler mekanik etkilere karşı oldukça dirençlidir. Elastik lifler ise yüz ve boyun bölgelerinde bulunur.

Kaynak: Fem Yayınları

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>